Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start DERMATOLOGIA PIELĘGNACJA CIAŁA JAK DBAĆ O SKÓRĘ DZIECKA LATEM
JAK DBAĆ O SKÓRĘ DZIECKA LATEM  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
DERMATOLOGIA - PIELĘGNACJA CIAŁA

JAK DBAĆ O SKÓRĘ DZIECKA LATEM

Warstwa lipidowa u niemowląt i dzieci jest zbyt cienka, aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym czynnikiem, dlatego często u nich występują odparzenia, oparzenia słoneczne bądź potówki.

Jak chronić dziecko przed poparzeniem słonecznym :

- odpowiednie nawodnienie

-  nakrycie głowy

- kremy z filtrem.  Zastosowany filtr powinien mieć parametr SPF – czynnik ochrony przed światłem słonecznym wynoszący co najmniej 15 i musi chronić dziecko przed promieniowaniem UVB i UVA. Uwagi : należy jednak pamiętać, że dzieci do lat 3 nie powinno się wystawiać na słońce.

Jak radzić sobie z oparzeniami :

W przypadku oparzenia I stopnia występuje bolesne zaczerwienienie, które ujawnia się po około 3 godzinach po ekspozycji na słońcu. Skóra staje się czerwona, wrażliwa i bolesna.  Podstawową zasadą w tego typu przypadkach jest zabranie dziecka ze słońca i schłodzenie ogrzanego ciała wilgotnym ręcznikiem lub zastosować chłodny prysznic lub kąpiel. Następnie należy posmarować skórę maścią lub żelem ( dostępnych w aptekach) na oparzenia.

Oparzenie II stopnia obejmuje nie tylko naskórek , ale także skórę właściwą. Pierwszym pomocnym krokiem powinno być schłodzenie skóry wodą o temperaturze

10 – 20 stopni C. Kolejnym krokiem – wizyta u lekarza, gdyż często u dzieci w przypadku rozległych oparzeń konieczne jest zastosowanie maści oraz leków o których składzie decyduje lekarz.

Oparzenie III stopnia ( na które najczęściej narażone są niemowlęta oraz małe dzieci) obejmuje zniszczenie wszystkich warstw skórnych oraz podrażnienie nerwów i tkanki podskórnej.

Odparzenia

Odparzenia powinny być leczone jak najwcześniej, gdyż po kilku godzinach mogą zamienić się w rumień, a następnie w pieluszkowe zapalenie skóry.

Pierwsze kroki :

- przemyć pupę dziecku naparem z rumianku , gdyż ma właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne.

- po osuszeniu ( starajmy się jak najmniej  pocierać pupę) nałożyć krem na odparzenia ( zawierający pantenol lub alantoinę)

Dodatkowo pozwólmy od czasu do czasu poleżeć dziecku bez pieluszki, aby skóra się przewietrzyła, dzięki czemu zminimalizujemy prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.

Potówki

Są to zmiany skórne powstające na skutek wzmożonego wydzielania potu z jednoczesnym utrudnianiem jego odpływu. Zaostrzenie gruczołów potowych powoduje ubieranie dziecka w nieprzewiewne ubranka w połączeniu z wysoką temperaturą.  Potówki zwykłe  ( gdy proces dotyczy najbardziej zewnętrznych warstw naskórka ) charakteryzują się : drobnymi, licznymi, białymi pęcherzykami. Pojawienie się podbić ropnych świadczy o potówce ropnej. Natomiast w przypadku potówki czerwonej mamy do czynienia z poważniejszym stanem zapalnym.  Skuteczne pozbycie się potówek wiąże się z odpowiednią pielęgnacją dziecka. Należy ubierać je w przewiewne rzeczy oraz zapewnić mu odpowiednią temperaturę otoczenia.

Dodatkowe wskazówki :

Popularnym sposobem jest też kąpanie  dziecka w krochmalu. Ma to na celu zlikwidowanie uporczywego swędzenia oraz złagodzi podrażnienia.

Sposób przygotowania :  2 łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszać w szklance zimnej wody i dodać do 3 litrów gorącej wody.

Uwagi : w leczeniu potówek nie stosować preparatów z parafiną ani oliwek  gdyż te składniki zatykają gruczoły potowe i łojowe, tym samym utrudniając naturalny proces wydzielania potu.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW